מה זה מנדט?

בתחומים רבים בחיים ניתן לשאול מה זה מנדט, מי מקבל את המנדט ומי נותן אותו ולמה

הרבה פעמים שואלים מה זה מנדט בבחירות אבל האם למילה מנדט יש משמעויות רחבות יותר?

מה זה מנדט לא רק מבחינה חוקית מדינית או מסחרית וכו', ניתן להשתמש במילה מנדט לתאר למשל העברת אחריות או מתן אחריות לאדם או גוף כלשהו.

אחת הדוגמאות היא המנדט שמקבלת חברה המעניקה שירותי קצין בטיחות בתעבורה לניהול צי הרכב שאינו בבעלותה וזאת בהתאם לתקנות התעבורה.

דוגמא נוספת היא המנדט שמקבל מורשה נגישות או יועץ נגישות לערוך סקר נגישות ולאשר או לא לאשר את עמידתו של המקום בדרישות הנגישות על מנת לקבל רישיון עסק.

לקריאה נוספת:

מה-זה-מנדט

אז מה זה מנדט מבחינה מילולית ומה מקור המילה מנדט

מקור המילה מנדט או המושג מנדט היא מילה מקובלת בשפה האנגלית – Mandate.
אך מקור המילה מנדט באמת הוא בשפה הלטינית – Mandatum, מילה שמשמעותה הוראה, צו, פקודה וכו'.
מקור המילה הלטינית היא צירוף של שתי מילים האחת דומה למילה לתת והמילה השניה היא יד
לכן התשובה המילולית הפשוטה ביותר לשאלה מה זה מנדט היא לתת בידו או להפקיד בידו.

כמו מושגים רבים אחרים המילה הלטינית מנדט הוטמעה בשפה האנגלית והגיע לשימוש יומיומי גם בעברית המתחדשת

נראה כי השורשים העבריים של המילה מנדט נעוצים בתקופת המנדט הבריטי על ארץ ישראל אשר מתחילה אחרי מלחמת העולם הראשונה 1917 ומסתיימת במלחמת העצמאות 1948.

ועדיין על אף כי מרבית הישראלים יענו על השאלה מה זה מנדט בתשובה הקשורה למנדט הבריטי יש לןמושג גם משמעויות האחרות.

המשמעות הכללית ביותר המתאימה לתיאור המושג מנדט היא מתן פקודה, הרשאה, הוראה

עם הזמן, המונח התפתח ומצא את דרכו לאנגלית ולשפות אחרות בעלות משמעויות דומות.

במובן הכללי ביותר – מנדט מתייחס לפקודה, הוראה, הרשאה או סמכות שניתנו לאדם, קבוצת אנשים או גורם כלשהו לפעול, לטפל, ולבצע בדרך ספציפית מסויימת.
השימוש במילה מנדט גם בעברית מקובלת בתחומים רבים כגון תחומי הפוליטיקה, העסקים, המשפט וכמובן ביחסים בינלאומיים כפי שהכרנו אותו בישראל בתחילה בימי המנדט הבריטי.

מה זה המנדט הבריטי

כאמור המנדט הבריטי היא תקופה שנמשכה כ-30 שנה החל בכיבוש ארץ ישראל מידי הטורקים העות'מאנים על ידי הבריטים ועד לגירוש הבריטים אשר עוזבים את הארץ לפני פריצת מלחמת העצמאות.

המנדט הבריטי ניתן לבריטים כפיקדון מטעם מדינות ההסכמה בוועידת סן רמו 1920 לאחר מלחמת העולם ותוקף פעם נוספת על ידי חבר הלאומים ב-1922, מטרתו הייתה לסייע ולהסדיר את היישוב היהודי בארץ ישראל בהתאם להצהרת בלפור.

כמו במדינות אחרות שחסו תחת הקולוניאליזם הבריטי גם בישראל המנדט הבריטי הסתיים ובא לקיצו כתוצאה מהתנגדות מיליטנטית של גורמים שונים ביישוב היהודי שהתאחדו עם הקמת המדינה ויצא למלחמת הקוממיות שנועדה להרחיב ככל האפשר את שטחה של ישראל גם מעבר לתוכנית החלוקה שאותה דחו דווקא הערבים.

מה זה מנדט בצורות שונות בו המושג רלוונטי כיום

 • מנדט ממשלתי – מנדט ממשלתי הוא מצב בו הממשלה מעניקה סמכויות לגורם, גוף או אדם לפעול בשמה.
  לדוגמא – לשב"כ ניתן המנדט לשמור על בטחון המדינה ולפעול מול אויבי פנים.
  הסוכנות היהודית קיבלה מנדט בנושא הקמת ישובים יהודיים בישראל ועוד.
 • מנדט משפטי: מה זה מנדט בהקשר משפטי הדגמנו למעלה, כאשר הסמכות לפעולה וייצוג המדינה או כל אדם מוקנית לאדם או גוף שמקבל מנדט לפעול בשמה.
  לדוגמה קצין בטיחות בתעבורה שמקבל מנדט לפעול לקיומן של תקנות התעבורה בארגון שעליו הוא ממונה.
  הוזכרה גם הדוגמא של מורשה נגישות לעסקים שמקבל מנדט מהמדינה להנחות ולאמת את יישום תקנות הנגישות המתחייבות לשם קבלת רישיון עסק או טופס אכלוס.
  דוגמא נוספת למה זה מנדט משפטי הוא מינוי אפוטרופוס שמקבל מנדט לנהל עניינים כספיים ואחרים כנציג מטעם המדינה.
  לרוב בעניינים משפטיים או כספיים. זה יכול לכלול ייפוי כוח או מסמכים משפטיים אחרים המקנים סמכויות או אחריות ספציפיים על נושא או אדם.

מה זה מנדט בבחירות

 • מה זה מנדט בבחירות – בהקשר פוליטי – מפלגה שזוכה בבחירות על סמך מצע או עמדות מסוימות מקבלת מנדט מטעם הבוחרים לייצג אותם ולממש את המדיניות בה היא דוגלת ולקיים את הבטחות הבחירות שלה.
 • מה זה מנדט בתחום התאגידי העסקים והמסחר – הדוגמא הטובה ביותר היא המנדט שמקבל כונס נכסים מטעם בית המשפט והמדינה לנהל גופים שהניהול שלהם כשל מסיבה זאת או אחרת.
  מנדט עשוי להתייחס לסמכות שניתנה לאדם או לקבוצה לבצע משימות ספציפיות או לקבל החלטות בשם חברה.
  דוגמא נוספת היא למשל ועדה קרואה בתחום המוניציפלי אשר ממונה ומקבלת מנדט מטעם שר הפנים לנהל את ענייני הרשות המקומית.
 • מנדט בהיבט הבינלאומי – ביחסים בינלאומיים ניתן להדגים מנדט כאשר הגוף הבינלאומי מקבל סמכויות לטפל בנושא ספציפי.
  לדוגמא מנדט לטיפול בנושא הרעב באזור מסוים בעולם.
  או לחלופין קואליציית מדינות מקבלות מנדט מהאו"ם לפעול לשמירה על חופש השייט או על החזרת הסדר והשלום לאזור מסוים הנמצא במלחמה.

שאלות נפוצות:

מה זה מנדט בכנסת?

כפי שציינו נהוג להתייחס למנדט בכנסת בשני אופנים, כל חבר כנסת מקבל מנדט ממפלגתו אשר עומדת לבחירות וזוכה לקבל מנדט מהבוחרים שלה לייצג את האינטרסים שלהם בכנסת.
כלומר המפלגה מקבלת מנדט מהבוחרים ומעניקה אותו לחבר הכנסת שנמצא ברשימה.
מנדט בכנסת ניתן למצוא גם בין ועדות הכנסת אשר מקבלות מנדט ממליאת הכנסת לייצג את הכנסת בנושאים שונים כגון ועדת החוץ והביטחון של הכנסת אשר בתורה מעניקה מנדט לתת ועדה לענייני השירותים החשאיים לפעול מטעמה.
כך, כל ועדה מקבלת מנדט בכנסת לפעול מטעם הכנסת בנושאים הרלוונטים לועדה, כלכלה, חקלאות, תיירות וכו'.

כמה קולות זה מנדט בכנסת?

בכנסת יש 120 חברי כנסת ולכן התשובה על כמה קולות זה מנדט נגזרת משני מספרים אחד כמה בעלי זכות בחירה יש אשר מחולק ל-120 ומצביע על מספר הקולות שיבטיחו את קבלת המנדט.
המספר השני הוא מספר המצביעים שהצביעו בפועל  שהוא בפועל יכול להראות כמה קולות זה מנדט בכנסת.
נזכיר כי יש תנודות אשר נובעות מקיומם של הסכמי עודפי קולות שיכולים להעניק למפלגה בפועל יותר מנדטים מאשר הצביעו לה.

כמה קולות זה מנדט 2023

על מנת לדעת כמה קולות זה מנדט 2023 יש לבדוק לפני הבחירות כמה בעלי זכות בחירה יש בין אם זה בבחירות לעיריות שנדחו ואשר צפויות להתקיים בתחילת 2024.
כמה קולות זה מנדט 2023 בבחירות הכלליות היא כיום רק שאלה של הסוקרים מכיוון שכרגע לא צפויות בחירות כלליות ב-2023 ולכן ספר הבוחרים עוד לא סגור.
אכן המערכת הפוליטית בישראל תמיד רוחשת ובוחשת והדבר נכון שבעתיים בעת המשבר אותו אנו חווים ולכן יש התעניינות רבה בנושא כמה קולות זה מנדט 2023, גם אם רק מתוך תקווה או חשש לשינויים במפה הפוליטית.

איך ממשלה מוכיחה שיש לה מנדט מהבוחרים?

ממשלה מוכיחה שיש לה מנדט מהבוחרים כשהיא מנצחת בבחירות ברוב ברור ומסוגלת להקים קואליציה חזקה מה שמעיד על תמיכה ציבורית במדיניותה.

האם מנדט תמיד קשור לקבלה או מתן סמכות?

כן, המילה מנדט בדרך כלל מופיעה בהקשר לסמכות, שכן היא מרמזת על הפקדה פורמלית של סמכות ספציפית אשר ניתנת לאדם, גוף ביצועי או לקבוצה לפעול תחת הגדרות ספציפיות.